Hassas kumlama - mikro hassas kumlama

Hassas Kumlama

Hassas Kumlama, aşındırıcı püskürtme tekniği temel olarak yüzey şekillendirmede ve temizlemede kullanılan yaygın bir yöntemdir.


Aşındırıcı püskürtme tekniğinin temel mantığı kumları veya işlemde kullanılan diğer mikro parçacık maddeleri basınç yoluyla ittirmektir. 


Gelişen teknolojiyle beraber kum yerine farklı alternatifler geliştirilmiştir. Daha nazik yüzeyler için farklı maddeler bu teknikle uygulanmaya başladı.


Yüzey şekillendirme işlemi  pürüzsüz bir yüzey, daha yeni bir görüntü veya yüzeyin ham halini elde etmek için tercih edilir. Pürüzsüz yüzeyleri pürüzlendirmek, tırtık benzeri yeni bir form kazandırmak için de kullanılır. işlemden alınan sonuçlar zımparalama yöntemine benzer, zımparalama yönteminden daha pratik, sağlıklı ve teknolojisi gelişmiş modern bir yöntemdir.


Bu son derece teknolojik işlem saniyeler içinde binlerce taneciğin yüzeye darbesiyle gerçekleşir. çarpan parçacıklar yüzeyin ham maddesini ortaya çıkarır bu matlaştırma işlemi sayesinde küçük yarık ve çizikler de yok edilir. Kıvrımlı hatlara sahip, girilmesi zor aralıkları olan yüzeyler de mikro tanecikli kumlar sayesinde düzleştirilebilir, pürüzsüz hale

getirilir. Boya ve cila gibi yüzey işlemlerinden önce uygulanması, yüzeye uygulanan cila ve boya gibi işlemlerin daha iyi tutması ve uzun vadeli kalıcılığı için önemlidir.

Ayrıca bu işlem temizlik için de uygulanır. Yüzey katman temizliği yapılmadan uygulanan boya gibi işlemlerde atmalar ve oksitlenmeler meydana gelebilir. Bu yöntem yabancı maddeler, pas, korozyon, yağ gibi tüm istemeyen parçacık ve maddelerden ayrıca yapışmış kirlerden kurtulmanızı sağlar. Tüm köşe ve ulaşılması zor, düz olmayan yüzeyler için de güvenle kullanılabilir. Hassas yüzeyler için de uygundur. Cam kumlama işlemi, metal kumlama işlemi, çelik kumlama işlemi gibi farklı versiyonlarda bu işlem uygulanabilir.