Kumlama ile temizlik

Ahşap Kumlama

Ahşap kumlama tekniği, nazik ahşap yüzeylerde kullanılan bir temizlik ve yenileme tekniğidir. Yapıldıktan sonra, yapılan yüzeyin cinsine göre, ilk haline yani orijinal haline kavuşur.


Eski yüzeyleri yenilemede, ufak çatlak ve yarıkları gidermede, kirleri, yağ ve leke gibi istenmeyen partikülleri gidermede kullanılır. Belirli standartlar ve uzman kişilerce yapıldığında başarılı sonuçlar elde edilir.


Ahşap Kumlama teknik olarak diğer alternatifleriyle aynıdır, uygulanan yüzey ve püskürtülen malzeme olarak farklılık gösterir. Püskürtülen madde yüzeye göre değişiklik gösterebilir. Mikro kumlamanın alt kategorilerinden biridir. Grit ve cam kumu gibi sert

malzemeler daha dayanıklı ve zorlu yüzeylerde tercih edilirken, daha hassas yüzeyler için; özellikle restorasyon çalışmalarında ceviz kabuğu granülü, mısır koçanı granülü, soda kumu gibi hassas yüzeyler için daha uygun ve daha az aşındırıcı malzemeler tercih edilir.


Pürüzsüz yüzeyler yanı sıra, dekoratif amaçlı estetik ve süslü yüzeyler yaratmak için de kullanılır. Şablonlar kullanılarak motif işlemeciliği yapılabilir, aşındırıcı etkisi yükseltilerek eskitilmiş, nostaljik bir görüntü sağlanabilir. Bu yöntemin en büyük avantajlarından biri oymalı ahşap işçilik olan yüzeylerde de kullanılabilir. Oyuntu ve kıvrımlı bölgelerde de başarılı bir uygulama sağlar. Bu uygulama boya öncesi yapıldığında boyanın daha iyi tutunması ve kalıcı olmasını sağlar ayrıca cila öncesinde uygulamak, boya işleminde olduğu gibi daha kalıcı ve uzun ömürlü olmasını sağlar.